Reklama
Obrázek k článku PREMIÉRA: Skupina roku Vypsaná fixa v novém klipu sní o vesmíru
| Šárka Hellerová | Foto: František Ortmann / Ceny Anděl

PREMIÉRA: Skupina roku Vypsaná fixa v novém klipu sní o vesmíru

Jen pár dní poté, co se Vypsaná fixa díky albu Kusy radosti stala na Cenách Anděl Skupinou roku, posílá do světa nový videoklip ke skladbě Sen.

Reklama
Reklama

Chlapec, který sní o tom, že ze něj bude astronaut, je hlavní postavou animovaného klipu, který v sobě nese dlouhou řadu každému srozumitelných popkulturních odkazů i detailů, které ocení především skalní fanoušci kapely. Novinka ukazuje, že i když toho Vypsaná fixa loni s Kusy radosti prožila mnoho, od intenzivního turné po vzni řady dalších povedených klipů, její aktuální album se stále nevyčerpalo.

Jaká cesta dovedla písničku Sen zrovna k vesmírnému klipu? Kapela oslovila Štěpána Bareše, Michala Tinhofera a Ondřeje Veselého, trojici studentů, kteří se animací zabývají. „Jednou jsem úplně náhodou dostal žádost, zda by se část naší písně mohla použít k animaci z vesmíru. Došlo mi, že vesmír by se skvěle hodil k naší nový písni Sen, a tak jsem klukům přes jejich aktivního kamaráda Robina nabídl, zda by do toho nechtěli jít a vytvořit ve 3D animaci na celej klip, vysvětluje zpěvák a kytarista Márdi. „Oni nadšeně souhlasili a za čtyři měsíce to zvládli. Se Štěpánem Barešem jsme si často telefonovali a dotahovali jsme detaily. Díky tomu se třeba v klipu mihne Kaleidoskop od Raye Bradburyho, což je jedna z mých nejoblíbenějších knih.“

„Písničky Vypsané fiXy z nové desky jsme znali a já měl po několikátém poslechu Snu jasno,“ prozrazuje hlavní tvůrce a režisér Štěpán Bareš. „Vznikl klip o chlapci, který sní o tom, že bude astronaut, a zároveň o astronautovi, který sní o tom, jaké to bylo, když byl chlapcem. Animace má své výhody, protože se díky ní nemusíme stresovat kvůli špatnému počasí nebo zapadajícímu slunci, ale i já bych nejradši nastoupil do rakety a určitě nejsem jediný, kdo tento sen má a koho láká vesmír.“

Sen byla první písnička, kterou pro Kusy radosti Márdi napsal, a kterou kapela nahrála. Vznikla během bezesné noci na začátku covidového bezčasí. „Koukal jsem do stropu nebo z okna do prázdný ulice, a nakonec jsem načmáral pár prvních vět textu na papír.  Během pár dní jsem píseň dodělal, a nakonec jsme ji úplně bez zkoušení zahráli na online koncertu,“ vzpomíná Márdi.  „Následně jsme odjeli do studia a tam jsme ji nahráli taky jako první. V té době jsme ještě neměli basáka, a tak basu a následně i mandolínu nahrál Ondřej Ježek, kterej měl úplně modrej oteklej prst, protože byl s kočkou u veterináře a ta ho tam do něj brutálně kousla. Možná proto to zní tak zajímavě.“

O zrodu celého alba čtěte v rozhovoru, který vznikal při bloumání ulicemi Pardubic. Živě letos můžete Vypsanou fixu vychutnat třeba na festivalu Rock for People, kde oslaví speciálním setem dvacáté výročí alba Bestiálně štastní.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama